Sokfélék vagyunk; nem csak a bőr-, szem-, hajszínünk más, vagy épp a körömlakk, amit aktuálisan választunk: a gondolkodásunk is, ami alapvetően meghatároz minket, s az életünk minőségét, milyenségét. Ó és mennyi, mennyiféleképpen tudunk szeretni!
Vigyázat! Az általános felfogástól merőben eltérő vélemény következik! Aki ezzel nem tud megbirkózni, ne olvassa tovább!
Észrevettem egy jelenséget. Az ősi bizalmatlanságot. A
"legjobbat remélem, de a legrosszabbra számítok" felfogást. Ez a "jelige" mondjuk nekem már eleve bűzlik. Én úgy gondolom, hogy valóban sok esetben hasznos a "nagyon várok valamit, de fel vagyok arra is készülve, ha nem jön össze" hozzáállás. Olyan hétköznapi esetekre gondolok, mint pl. "
remélem, hogy nem ma tör rám a migrénes fejfájás, de azért betettem a táskába egy Rubophent, biztos ami biztos alapon". Vagy
"remélem, hogy nem fog ma esni, de azért eltettem az esernyőt". Sőt, még az is rendben van, ha
nagyon szeretném megkapni az állást, és megtettem minden tőlem telhetőt, hogy megkapjam, de lélekben felkészülök egy esetleges elutasításra is, hogy könnyebb legyen megbirkóznom vele".
De az, hogy emberek úgy házasodnak össze, hogy előre berendezkednek arra az állapotra, ha esetleg mégis elválnának, na az nagyon nincs rendben! És nem is kell ám olyan messzire menni, hogy pl. házassági szerződés. Mert ott van például a közös kassza kérdése. Tegnap egy kollégámmal (szándékosan egy távoli személyt hozok példaként, nem célom megbántani senkit) erről beszéltünk, és elmondta, hogy ő már hagyott ott majdnem kész családi házat, kocsit, gyönyörű konyhabútort. Ő már átélt egy pár "válást", és márpedig igenis elővigyázatosnak kell lennie az embernek. Ekkor hagyta el a száját a mit remélek és mire számítok mondat is.
Én azt gondolom, hogy az élet sok (
egyéb) területén megállja a helyét ez a hozzáállás. De a szerelemben...a szerelemben nem! Nem a tini koriról beszélek, hanem arról a komolyról, akivel úgy határoztok, ti együtt élitek le az életeteket (igen, tudom, a tinik is ebben a reményben vannak együtt, de szerintem pontosan tudjátok, hogy mire gondolok. Arra, amikor
tudod, hogy
Ő az).
Azt gondoltam, hogy az emberek előbb megismerik egymást, hogy tudják, a másik hogy viselkedik krízis helyzetben, hogy reagál, ha ez meg az történik, stb. És ezek után, illetve ismeretében házasodnak össze vagy beszélik meg, akár "papír" nélkül is, de ők örökkön örökké.
De nem. Az emberek félnek egymástól (
"egy válás ki tudja hozni az ember legrosszabbik felét" -by kolléga), annyira félnek, hogy nem szentelnek teljes bizalmat a másiknak. Sőt, durvábbat mondok.
Jobban féltik a vagyonukat a szívüknél. (Igen, le mertem írni!)
Bár Bével fizikailag nem egy számlára érkezik a fizetésünk (bár éppenséggel érkezhetne, csak lusták vagyunk ezzel foglalkozni), nálunk nincs olyan, hogy én pénzem, te pénzed. Ő a férjem. Én pedig a felesége. Egyikünk célja a másiké is (és fordítva), egy úton járunk, egy irányba haladunk. Soha nem fordul elő olyan, hogy egyikünknek van, a másik meg hiányt szenved. Sőt, az sem számít, hogy mikor ki fizet, mert az én pénzem az ő pénze is (és fordítva), egyszerűen közös. Ahogyan a lakásunk is, a benne lévő bútorokkal, tárgyakkal, képekkel, szőnyegekkel, tányérokkal. Sorolhatnám.
És persze jött a kérdés, hogy
"én kívánom, hogy életetek végéig együtt legyetek. De ha nem? Akkor majd mit csinálsz?" Hogy mit? Egy biztos, nem az anyagi dolgokon fogok keseregni. És az is tuti, hogy egyikünknek sem lesz sem célja, sem visszavágási szándéka (amivel ugye csak tovább bántod azt, aki anno a világod közepe volt), hogy a másikat kisemmizze. Az, aki így viselkedik, nem szeretett igazán soha. Az sem, aki nem képes megbeszélni, s változtatni(!), változni(!) a másikért, igen, többször is, ha kell.
És persze, vannak gerinctelen emberek, akik félrelépnek, miközben a másik otthon robotol a gyerekkel. Vagy lelépnek egy helyes nyakkendőssel, mert jobb az öltönye vagy mert csak úgy megkívánta és miért ne. De továbbra is tartom magam ahhoz: ne élj együtt olyan valakivel, akiben nem bízol meg 1000 000%-ban! És persze még fontosabb: neked is tenned kell azért, hogy a másik ne kényszerüljön arra, hogy félrelépjen, mert tőled már nem kapja meg a lelki/testi békét.
Mi így, ilyen felfogásban éljük a világunkat. Nekünk fontos a másik. És ezt akkor is tudjuk, amikor a legdurvább veszekedésünk közepette kiabálunk a másikkal. Még akkor is, amikor durrogva puffogva egyikünk megágyaz magának a kanapén. Mert előbb-utóbb halk és bocsánatkérő léptekkel mégis csak odakúszunk a másikhoz, és békülést kezdeményezünk. Függetlenül attól, hogy ki volt a hibás. Mert nekünk ez a normális. Mi így szeretjük egymást.