2011. július 20., szerda

| | |
A National Geographic-ot olvasva mindig képben lehet az ember lánya arról, hogy "mi újság" a Földön, a Földdel. És a hírek olykor bizony elég aggasztóak is tudnak lenni. A franc se gondolná, pedig a kultúrnövényeink fajtakihalása kezd ijesztő méreteket ölteni, és ez már nem csak lokális, hanem globális probléma. Csak pár adat: "Az USA-ban ma alig 10%-a létezik az egykori gyümölcs- és zöldségfajtáknak, a 19. században még hétezer almafajta termett, mára százféle se(!) maradt." ... "Kínában a száz éve termesztett búzafajták 90%-át hiába keresnénk"

Hogy miért olyan nagy baj ez? Azért, mert a mi szeretett golyóbisunkon a haszonnövény- és állatfajtáinak így is fogyatkozó számát sok betegség, és még a klímaváltozás is tizedeli. Ami ráadásul a legnagyobb gond, hogy nagyon gyorsan terjed a búza ősellensége, a szárrozsdát okozó gomba (Puccinia graminis -hogy egy icit villogjak). A vírus neve egyébként Ug99 (milyen valószerűtlen név).

Ha belegondolunk abba, hogy az őseink, akik népi fortélyokkal nemesítették a növényeket és állatokat, most kvázi foroghatnak sírjukban, hisz úgy sac per kábé 10 ezer év munkája veszik így oda..

0 csiripelés: